Kerbela Olayı Kısaca Nedir

Peygamberimizin ahirete rıhletinden sonra, ümmet arasında türlü fitneler baş gösterdi. Özellikle Hz. İmam Ali’nin halifelik döneminde ümmet birbirleriyle birçok kez savaştı, savaştırıldı.

Hz. İmam Ali’ye baş kaldıran Muaviye, kendinden sonraki halifenin oğlu Yezid olarak kabul edilmesini ölmeden önce garantilemişti.

Yezid halife olunca- tıpkı babası Muaviye gibi- Hz. Peygamber’in getirdiği İslam inancını temelden değiştirmeye ve halka işkence etmeye devam etti.

İmam Hüseyin'in Kardeşi Celal Abbas'ın Şehadeti

Bundan özellikle Kûfe halkı rahatsız olmuştu. Bu nedenle Hz. İmam Hüseyin’e her gün yüzlerce mektup yazıp, kendilerini Yezid’den kurtarmasını istediler. Kufe’den 18 bin mektubun Hz. İmam Hüseyin’e ulaşması sonunda İmam ve taraftarı (ailesi, dostları) ile Kufe’ye doğru yola çıktı.

Kufelilerin mektuplarından haber alan Yezid, ilk olarak elçi olarak gönderilen Hz. İmam Hüseyin’in amca oğlu Müslim’i öldürtüp ve halka baskı uygulayarak Kufelilerin gözünü korkutmayı başardı. Böylece evvelce İmam’a biat edeceklerini belirten Kufeliler, korkularından saf değiştirip Yezid’e biat etmeyi kabul edip Hz. İmam Hüseyin’i ve taraftarlarını da Kufe’ye girmeden bulup biata zorlamak üzere Yezid’in ordusuna katıldılar.

İmam Hüseyin ve yakınları Muharrem ayının ilk günü Kerbela’da tutsak edildiler. Fırat nehrine yakın bulunmalarına rağmen su içmeleri yasaklandı. Kufelilerin ihanetine uğrayan Hz. İmam Hüseyin ve yakınları tutuldukları Kerbela’nın kavurucu çölünde 10 gün su içemediler. Muharrem’in 10.günü de Yezid’e biat etmeyi reddeden İmam Hüseyin’e, karşı taraftan ok atılmasıyla çatışma başladı. Hz. İmam Hüseyin’in oğulları, kardeşi, yeğenleri derken tüm yakınları tek tek şehit edildiler. Tüm sevdiklerinin gözü önünde can vermesine şahit olan İmam, son olarak 33 mızrak yarası ve 34 kılıç yarası aldıktan sonra Şimr isimli asker tarafından başı kesilerek şehit edildi.

Kerbela olayı gerek Alevilerin, gerek Şiilerin, gerek ise Sünnilerin ortak acısıdır.

Yorumlar

 1. Usoy diyor ki:

  Kerbela olayini ayetlerle yorumlayalim:
  Her benliğin yaptığı işin başinda ki “O”
  Işi ve oluşu çekip çeviren “O”
  “O”nun izni olmadan kimseye hiçbir musibet dokunmuyor
  İki kişiyse üçüncü, dörtse beşinci “O” vb “O”
  Bu dünya bir oyun ve eylentiden ibaret.
  Size verip hayaline daldirdimiz seyler…
  İsa çarmıha gerilmedi biz öyle gosterdik…
  Sonuç: Resulun emanetim dediği kuzucuklarının başına gelen bu musibet “O”nun izniyle ve seyriyle olamayacağına göre hayal yani bize öyle gösterildi!? (her ne kadar senaryosu bile iyi bir kalbin kaldıramayacağı kadar ürkünç olsa bile)

 2. Nusret Alperen (Dr.) diyor ki:

  Ehl-i Beyt,
  Yazmakta olduğum MEDENİYET E PEDAGOJİ TARİHİ isimli kitabıma, İslâm tarihi içinde çok önemli ve acılarla dolu olan Kerbelâ olayını da sitenizi kaynak göstermek kaydıyla kısmen kısaltarak almak istiyorum.
  İzin verip vermeyeceğiniz hususunda bilgilendirmenizi önemle rica ederim. Saygılarımla.
  Dr. Nusret Alperen

  1. Sara Dilara diyor ki:

   Merhaba Nusret Bey,

   elbette kaynak gösterebilirsiniz. Yalnız bizim yazımız da Sn. Haydar Baş beyin İmam Hüseyin kitabından derlenerek yazıldı. Kaynak olarak o kitabı göstermeniz daha doğru olur.

 3. Bayram Burçak diyor ki:

  Allah birlik beraberliğimizi daim etsin tefrikaya düşürmesin inşaallah.

 4. Selo diyor ki:

  Bu Mübarek ayda hepinize hayırlı akşamlar,
  Bir kendini bilen Müslüman Dini çirkin oyunlarına alet eden insan yüzlü şeytana LANET okur ebu Sufyan ve ailesi’dir
  ISLAMA ÖNCÜLÜK PEYGAMBER SOYUNU ÇIRKINCE KATEDEN Sufyan ve ailesine yüzbinkere LANET OLSUN.SLM

 5. selma diyor ki:

  Haklısınız size katılıyorum Muaviye nereden Hz. oluyormuş yahu hangi densiz bunu böyle yazıp,öğretiyorsa lanet olsun

 6. mazlum hüseyin diyor ki:

  şii ve sunni kelmelerini duymak istemiyorum biz ümmeti muhammetiz

 7. Nadir YARDIMCI diyor ki:

  Ben de sünniyim. Ama hayatım boyunca kimseye sormadım sormam alevimisin sünni misin diye. Kişiliği insanlığı önemli olan. gerisi teferruat. Ayrıca hiçbir mezhebin başka bi mezhebe üstünlüğü yoktur. üstünlük sadece ibadet ile olur. Bu nedenledir ki hiçbir mezhebe karşı olumsuz bir yaklaşım veya önyargım olmamıştır. Hiçbirimizde de olmamalı. Hepimiz aynı şeye inanıyoruz. Hepimiz kardeşiz. Kerbela çok acı bir olay. Hepimizin acısı hepimizin yarası. Bizi böyle ayrımcılıklarla birbirimize düşürmeye kırdırmaya çalışıyorlar. Allah yar ve yardımcımız olsun kardeşlerim.

  1. Selin diyor ki:

   Eyvallah, bu acı ve ders bir mezhebe ya da hatta dine ait değildir. Bir peygamber ailesine kıyılması bütun insanliga derstir, o insanların gösterdiği teslimiyet tüm insanliga ibretttir.

 8. seyyah habil diyor ki:

  muaviye gizli ajan olarak 20 yıl peygamber efendimizin etrafında dolastı.. sonunda olan oldu.. hz ali, hz hasan, hz hüseyin öldü.. günümüz de hala devam ediyor..

 9. Derman diyor ki:

  İmam Mehdi zuhur ettiginde…
  Eyvahh diyecek cogu kişi… biz ne yapdık…

 10. Feyzullah ACAR diyor ki:

  Olayın temeli Muaviye’nin babası ve Hz. Peygamberin kayın pederi Ebu Süfyan ve karısının müslümanlığı Mekke’nin fethi sırasında ölüm korkusundan silah zoru ile kabul etmelerine dayanır. Dört halifeden üçü öldürülmüştür. Hiç biriside islamı yanlış uyguladıkları için iktidar hırsı için öldürüldüler. Bu gün islamdaki bütün kavganın temeli 1500 yıl önceki islamı iktidarı elde tutuma aracı yapan kayınpeder damat kavgasının hala devam etmesindendir.

 11. ASIM MUHTAR diyor ki:

  Esasen Sünnilik ve ehlisünnet diye bir mezhep yoktur islamda sadece Ehlibeyt kavramı vardır şii veya şia gerçek anlamda taraftar demektir Ali Şia’sı demelerinde ki ana sebep Burdur Ali veya ehlibeyt taraftarı olmalarındandır VE doğrusunda Burdur Allah bunu emrediyor muaviye ebu Süfyanın oğludur Yezid de muaviyenin bunlar Ümeyye oğulları diye geçer bu aile tamamen Peygamber a.s. Ailesi yani Haşimoğullarından olan tüm kişileri katletmiş veya katletmek için çabalamıştır kısacası EHLİBEYT TARAFTARI OLMAK HAKTIR ADI ALEVİ OLDUN ŞİA OLSUN SÜNNİ OLSUN İMAM ALİYİ SEVMEK ONA TABİ OLMAK ALLAH VE RESULÜNÜN EMRİDİR KERBELA OLAYI BUNUN İSPATIDIR..

 12. Yakup Sağdıç diyor ki:

  Muviyenin mevki ve makam hırsı oğlu yezidin acımasızlığı ve gaddarlığı bu felaketi Müslümanlara yaşatmıştır. Peygamber torununu şehit edenlerin islamla ve Müslümanlıkla alakası yoktur. Buradan da Sünnilere saldırmakta insafsızlıktır. Hiçbir Sünni bu katliamı meşru goremez. Hz. ALİ, HZ. HASAN, HZ. HÜSEYİN bizim için candır canandır.Yezid ise bir katildir.

 13. Yolcu diyor ki:

  muaviye ne sahabesiymiş peygamberin ailesini katleten birisi nasil sahabe olur??

 14. zeki diyor ki:

  muaviye Ebu sufyanın oğlu hindeden Doğan bir sufyanidir islamda müslümanda değildir isan düşmanı bir mahluktur

 15. cumhur diyor ki:

  anlamıyorum şimdi aleviler mi doğru yolda yoksa biz sünni lermi

 16. buğra diyor ki:

  onlar islam için savaştılar

 17. Ali çakır diyor ki:

  Peygamber torunlarına bir damla su verilmemiş. Firavunluk değilde nedir bu. Bir bardak su içerken ya hüseyin diyin hüseyini hatırlayın sen ne güzel insansı. Ey hüseyin ey şehit

  1. HASRET diyor ki:

   Bir iki kisi haricin dogru yorum yok yazıklar olsun böyle insanlarn İmam HÜSEYİNİN yanında yeri yoktur muaviyeyi savunuyo adama bakya PEYGAMBERİ sevipte torunu sevmemek kanını canını anlamak cok cok zor kerbela çöllerinde bir damla suyu cok gorduler AH HÜSEYİNİM VAH HÜSEYİNİM bu yaşannanlarn (KERBELA OLAYI) hicbiri sebebsiz deil herşeyin bir sebebi var muaviyiyi kim anar lanet olsun yezide ama IMAM HÜSEYNİM öyle mi tüm dünya biliyor ne mutlu ki bize IMAM HÜSEYNİMİN yolundan gidiyoruz

 18. osman uzküçük diyor ki:

  bence islam tarihine atılılan kara bir leke

 19. Allah'ın Kulu diyor ki:

  ALLAH RAZI OLSUN

 20. rasim diyor ki:

  viki pedi tarafli bilgi weriyor.

 21. kadir diyor ki:

  Cok aci bir ölüm. İcim yanar halen

  1. yakup diyor ki:

   selam olsun sana ya hüseyin veciğerparelerim.sizi bilmek bile nemutlu

 22. emineözkan diyor ki:

  Çok acı, ne farkederki hepimiz müslümanız elhamdülillah ayrımcılığa gerek yok bence

 23. Sinem diyor ki:

  Turan arkadasim seninle ayni fikirdeyim

 24. Rana Durmuş diyor ki:

  Muaviye o tarihte çok vefat etti diye biliyorum ben. İnanmazsanız bu olayla ilgili Vikipediye bakın

  1. admin diyor ki:

   Muaviye elbette ölüydü. Muaviye öldükten sonra yerine Yezid geçti.

 25. erkan diyor ki:

  yani benim anladığım.. muaviye biz sunniler . hz ali taraftarları ise şiiler oluyor. yoksa yanılıyormuyum?

 26. MİSLİNA diyor ki:

  tıp ki babası gibi dereken HZ. Muaviye sahabeden biriydi.Böyle bir lafta bulunmanız çok yanlıştır. Açın bi okuyun bakıyım alimler bu sahebe hakkında ne diyor diye. LÜTFEN BİLİNÇLİ HAREKET EDELİM……VALLAHİ UYANIN…

  1. admin diyor ki:

   Kısaca Muaviye’nin yaptıkları;

   – Hz. İmam Ali’nin hilafetini kabul etmeyip baş kaldırdı
   – İslam’a saltanatı sokmuştur
   – Hz. Hasan’ı zehirletti

   http://www.ehlibeyt.gen.tr/islami-konular/muaviyeye-hazreti-denir-mi/

   1. rasim diyor ki:

    Hz.Peygamber efendimiz s.a.s. Hz.Ali ye seni ancak mumin sewer.sana ancak munafik bugzeder buyurmus.ve kufe camii nde sehid ediyor kufeliler.bu munafikligi torunu Hz.huseyin e de yapiyorlar.

  2. Asiye diyor ki:

   Asıl sen bilinçlen muaviye münafıktı
   Hz Alinin hilafetine baş kaldırmıştır dinin temellerini değiltirmek istemiştir böle bi münafıka sen hz diye hitab edemezsin

  3. Celal Abbas diyor ki:

   Muaviye ve oğlu Yezit, Hz. Muhammed’in (Allahın Resulünün) Ehli Beyt’ini (Soyunu) katletti. Hz. Peygamberin torunu Hz. Hüseyin’i ve tüm aile efradını (Hz. Muhammed’in kızı Hz. Fatıma’nın çocuklarını) Kerbela’da katleden Halife Yezid’dir.Yezid, Muaviye’nin oğludur. Lanet olsun onun soyuna.Ne sahabesi? Peygamber zamanında yaşayanlar sahabe diyorlar. Ne alaka? Peygamberin yüzünü gören, herkese sahabe diyorlar. Zalimi de var, iyisi de var, lakin Yezid ve babası Muaviye zalimlerdendir. Onlara Hz. demek islama hakarettir.

 27. Rukiye diyor ki:

  Evet çok haklısın

 28. sena nur günel diyor ki:

  Caniler Ahlaksızlar onlar bnce müslüman değildir çünkü bi insanın asla bu kadar acımasız ve cani olmaz mal bunlar yaaa

  1. Sema ciftci diyor ki:

   Şiiler kötü insan mı demek istiyorsun. Ben kendim Şiia yım sunnilerin çoğu kötü düşünüyor. Yezit ve hz. Ömer beraberdi ve bizim için 12 imamlar çok önemli.hz. Hüseyin yezide karşıydı çünkü o kötüydü

 29. TURAN diyor ki:

  ÇOK GÜZEL BİR DEĞİŞ ALLAH RAZI OLSUN
  KERBELADA İMAM HÜSEYİN KALBIMİZDESİN
  UNUTMIYORUZ

  1. sena nur günel diyor ki:

   Slm gerçekten dediğin gibi ama çok uzuyor bni bu olay

  2. Sinem diyor ki:

   Seninle ayni fikirdeyim

   1. ffffff diyor ki:

    Allah Büyük.

 30. ilayda diyor ki:

  :)) çok güzeL ne güzel kısaca.

 31. Cevdet Alpat diyor ki:

  Onların islama inanmadığına inanıyorum

  1. maraşlıali diyor ki:

   yezitlere ölüm deyin bitsin

  2. maraşlıali diyor ki:

   alevi sunni kardestir ama içindeki kalleşler kalleştir

  3. Anonim diyor ki:

   Canilik onlar Müslüman değil bencede

  4. Ergin diyor ki:

   HAK er ve gec yerini bulacak……. Inanlarin mükafati Ahiret´de, Kevser´de ve Sirat Köprüsünde verile…. Gercege Hü… Mümine Ya ALI !

  5. Sema ciftci diyor ki:

   Yanlış düspnüyorsun sen. Ben kendim Şiia yım karsliyim azeri kökeni birde biz günde 3 kez namaz kılarız. Oruç tutarız namaz kılıyoruz quran okuyoruz sende diyorsun ki biz İslam’a inanmıyoruz ne sacmaliyorsun. Biz namaz kılarken namazliğimizin üstünde mühür var ve o mühür kerbala nin toprağından dır kardeşim. Şimdi bana bilmiş muhalesini yapma. Bizaten hepimiz müslüman arkadaşız

   1. ishak diyor ki:

    Helall olsun senin gibi olsaydilar ve simdikiler buayriligi yasamazdik allah razi oldun kiyamet onun icin gelmiyor iyi insanlar bitince korkun?

Yorum Yaz

Yukarı Çık