Hz. Hüseyin Kerbela’da Nasıl Şehit Edildi

Hz. Hüseyin (a.s.), Fırat ırmağına ulaşmak istedi çünkü susuzluk artık son raddeye ulaşmıştı. Düşman askerleri önünden çekildi ve Hz. Hüseyin (a.s.) suya ulaştı. Fırat ırmağından su içmek için yüzüstü yattı. Şimr alçağı şöyle dedi;

Bu su içerse yine hayat bulur. Su içmeye fırsat vermeyin, bırakmayın.

Hz. Hüseyin (a.s.) avucu ile su aldı. Düşman askeri bir ok attı ve atılan ok Hz. Hüseyin’in (a.s.) ağzına isabet etti. Hz. Hüseyin (a.s.) o oku hemen eliyle çıkardı. Ağzındaki su döküldü. Yine döndü. Fakat mübarek ağzından kanlar akıyordu.

Ömer bin Sa’d Öldürmek İstemiyor

Hz. Hüseyin (a.s.) çadırının kapısına geldi, durdu. Ömer bin Sa’d onu öldürmek için ilerledi. Hz. Hüseyin (a.s.) onun yüzüne baktı ve şöyle dedi;

Beni öldürmeye sen mi geldin?

Ömer bin Sa’d utanmıştı ve bu yüzden geri döndü, ilerleyemedi ve duran adamlarına şöyle dedi;

Ne duruyorsunuz? Öldürmeye bakın. Çabuk olun, işi uzatmayın!

Piyadeler, Hz. Hüseyin’e (a.s.) saldırdılar. Hz. Hüseyin de (a.s.) onlara saldırdı. Hz. Hüseyin (a.s.) çok asker öldürdü. Ömer bin Sa’d ile Şimr uzaktan Hz. Hüseyin’in (a.s.) cengini seyrediyorlardı ve birbirlerine şöyle dediler;

Hiç bunun gibi er gördüğümüz yoktur. Gözünün önünde bunca ehlini katlettiler. Bunca günden beri susuzdur ve buna yerinde yarası var yine de gör ki, bunca erlik olmaz.

Hz. Hüseyin’in Durumu Ağırlaştı

O ana kadar Hz. Hüseyin’e (a.s.) göğüsünde 34 kılıç yarası vardı ve 33 yerinde de ok yarası bulunuyordu.

Hz. Hüseyin (a.s.), susuzluktan usanmış ve çok kan kaybettiğinden dolayı güçsüz kalmıştı. Oturdu ve uzun bir süre hareketsiz kaldı.

Hz. Hüseyin’i Kimse Öldürmek İstemiyor

Askerler eğer istelerdi Hz. Hüseyin (a.s.)’ı öldürebilirlerdi ancak askerler birbirlerinden çekiniyorlardı. Herkes Hz. Hüseyin (a.s.)’ın kanına kendisinden başkasının girmesini istiyordu ve bu yüzden bekliyorlardı.

Hz. Hüseyin’in Şehadeti

6 kişi ile beraber Şimr, Hz. Hüseyin’a (a.s.) saldırdılar. Zer’a adında biri Hz. Hüseyin (a.s.)’ın mübarek kolunu bir kılıç darbesi ile kopardı.

Hz. Hüseyin (a.s.) tek kalan kolu ile ona hücum etti ama ona kılıç vurmaya takati kalmamıştı. Çadırına girmek istedi. O münafık da arkasından yetişti. Kılıcını Hüseyin’in (a.s.) mübarek vücuduna sapladı. Kılıç göğsünden dışarı çıktı. Sonra Hz. Hüseyin (a.s.) yere düştü. O münafık, kılıcını Hz. Hüseyin (a.s.)’ın mübarek vücudundan çektiğinde Hz. Hüseyin (a.s.) şehit oldu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık