Hz. Ebu’l Fazl Abbas’ın Şehadeti

Hz. Abbas Ebu’l Fazl, Hz. Ali’nin Ümmül Benin’den olan dört çocuğundan birisidir. Kufelilerin daveti üzerine abisi İmam Hüseyin’i yalnız bırakmamış, kafileye katılmıştır.
Kerbela’da savaş başlayınca Hz. Abbas, meydana gitmek için abisinden defalarca izin istemiş ancak Hz. Hüseyin’den her defasında hayır cevabını almıştır.

Hz. Ebulfazl Abbas

En son teklifinde ise İmam Hüseyin kardeşinin savaşa katılmasına izin verdi, fakat ondan önce Fırat’tan biraz su getirmesini rica etti.
Bunun üzerine Hz. Abbas düşman safını yararak Fırat nehrine ulaştı, tulumunu suyla doldurduktan sonra kendisi de su içmek isteyip avucunu suyla doldurup dudaklarına yaklaştırdı. Fakat anında suyu tekrar Fırat’a döktü. Abisini ve ailesini düşünerek günlerdir çöl sıcağında susuz kalmasına rağmen çatlamış dudaklarına su değdirmek istemedi. Hemen yerinden kalkıp suyla doldurduğu tulumunu çadırlara doğru götürmeye hazırlanıyordu ki, düşman saflarından biri gizlendiği yerden çıkarak namertçe Hz. Abbas’ın sağ kolunu keserek bedeninden ayırdı. O haline rağmen yılmayan Hz. Abbas, atının üzerinde çadırlara doğru ilerlemeye devam etti. Fakat düşman saflarından bir asker Abbas’ın sol kolunu bedeninden ayırdı. Ayakta durmakta zorlanan Hz. Abbas’a bu sefer göğsü ve tulumu hedef alınarak saldırıldı. Son olarak çadır direği ile düşman tarafından kafası yarıldı. Kardeşinin şehadetini gören İmam Hüseyin şöyle buyurdu:

Belim şimdi kırıldı, çarem kalmadı ve düşmanlarım sevinmeye başladılar.

Diğer bir rivayete göre ise Hz. Abbas, Fırat kenarında İmam Hüseyin’le beraberken abisini müdafaa ederken şehit düşmüştür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık