Kabe’yi Yıkmaya Gelen Fil Ordusu

Peygamberimizin doğumundan 53 gün önce meydana gelen “Fil Vak’ası” ibretlerle doludur. Yemen’den gelen Ebrehe komutasındaki bir ordu Kabe’yi yıkmayı planlamıştı. O sırada Kabe’nin bekçiliğini yapan Peygamberimiz’in dedesi Abdülmuttalib şöyle demişti:

Buna güçleri yetmez. Kabe’yi sahibi korur.

Gün Batımında Filler

Gerçekten de bütün gayretlere rağmen hıristiyan Ebrehe, ordusunu Kabe’yi yıkmak üzere ileriye sürememiş ve Ebabil kuşlarının taş yağmuruna maruz kalarak ordusuyla beraber perişan olmuştu. Bu vaka, Kuran-ı Kerim’de şöyle anlatılır.

Ey Muhammed! (Kabe’yi yıkmaya gelen) Fil sahiplerine Rabbinin ne ettiğini görmedin mi? Onların düzenlerini boşa çıkarmadı mı? Onların üstüne Ebabil kuşlarını göndermedi mi? Ki o kuşlar, onların üzerine pişkin tuğladan yapılmış taşlar atarlardı. İşte bu atışlar onları yenik ekin yaprağı gibi paramparça ediverdi. (Fil: 1-5)

Fil Vakası, hem Kabe’nin ilahi yardımla korunduğunu ispat etmekte, hem de iki cihan serveri Hz. Muhammed’in geleceğine delil teşkil etmektedir.

Kabe, Allah’ın evi ve Tevhidin miyarıdır. Müminlerin yüzlerini çevirdikleri tek merkezdir ki, oradan Cenab-ı Hakk’ın tecellisi müşahade olunmaktadır.

İslam’ın korunması gibi, tevhidin sembolü olan Kabe de kıyamete kadar korunacaktır. Ona, Allah dilemedikçe hiçbir güç zarar veremeyecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık