Tebük Seferine Hz. Ali Neden Katılamadı?

Hicret’in dokuzuncu yılında (M.S 630) düzenlenen Tebük Seferi, Taif Savaşı’ndan sonra olmuştur.

Bizans’ın Arap Yarımadasın’a saldıracağını öğrenen Peygamber Efendimiz, gerekli hazırlıkları yapmaya başlamıştı. Hz. Muhammed, savaş için Medine’den ayrılacağı için Medine yalnız kalacaktı ama Peygamber Efendimiz bunu istemiyordu.

Çölde Hızlı Giden Atlı

Medine, her an düşman saldırısına uğrayabilir ve münafıklar her an fitne çıkartabilirdi. İşte bu sebeplerden dolayı Hz. Muhammed, geride güvenilir, liyakat sahibi birini bırakmak istedi. Bu hassas görev için Hz. Ali’yi seçti ve şöyle buyurdu:

Ya Ali, Medine bensiz ya da sensiz düzelmez.

Resulüllah, Tebük’e doğru yola çıktı. Ancak Hz. Ali’nin geride kalmasından memnun olmayan münafıklar, Hz. Peygamber’in Hz. Ali’yi aşağıladığı ve O’na kızdığı için, geride bıraktığı yalanını çıkarttılar.

Hz. Ali bu dedikoduları duyunca, kılıcını alarak Hz. Peygamber’e yetişti ve şöyle dedi:

Ya Resulüllah! Münafıklar senin, beni aşağılamak ve bana duyduğun öfkeyi belli etmek için beni geride bıraktığını söylüyorlar.

Resulüllah şöyle buyurdu:

Yerine dön. Çünkü Medine bensiz ya da sensiz olmaz. Sen ailem, hicret yurdum ve kavmim hususunda benim halifemsin, Ey Ali! Musa için Harun neyse, sen de benim için o olmak istemez misin? Şu farkla ki benden sonra peygamber gelmeyecektir.

Bunun üzerine Hz. Ali Medine’ye döndü ve Hz. Peygamber de yoluna devam etti.

Tebük Seferine Hz. Ali Neden Katılamadı? Konusuna Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık