Hemdan Kabilesi’nin Müslüman Oluşu

Peygamber Efendimiz, Yemen bölgesinde ikamet eden Hemdan Kabilesi’ni İslam’a davet etmek için Halid bin Velid’i görevlendirdi.

Çölde Gündüz

Halid bin Velid Başarısız Oldu

Halid bin Velid, bir grup sahabeyle beraber Yemen’e gitti. 6 ay boyunca orada Hemdan Kabilesi’ni müslümanlaştırmak için çalıştılar ancak bir başarı elde edemediler.

Görevi Hz. Ali Aldı

Halid bin Velid, Hemdan Kabilesi’nin olumsuz karşılık vermesini Peygamber Efendimiz’e bildirdi. Bunun üzerine Hz. Muhammed, İmam Ali’yi Yemen’e gönderdi. Hz. Muhammed, İmam Ali’den Halid bin Velid’i Yemen’e göndermesini ve Halid bin Velid’in yanında olan sahabelerden istediklerini bekletmesini istedi.

Hepsi Müslüman Oldu

Hz. Ali, Halid bin Velid ile beraber Yemen’e gelen sahabelerden bazılarını yanına aldı ve Halid bin Velid’i Medine’ye gönderdi. Daha sonra Yemen’e doğru ilerlemeye başladı. Yemen’e yaklaşınca Hemdanlılar, onları karşılamak için yola çıktılar. İmam Ali, beraberinde gelen sahabeye namaz kıldırdı ve daha sonra hepsini tek saf halinde dizdi. Tek saf halinde dizilen sahabenin önüne geçen İmam Ali, Resulüllah’ın Hemdanlıları İslam’a davet eden mektubunu okudu ve bütün Hemdanlılar müslüman oldu.

Peygamber Efendimiz’in Sevinci

Hemdanlıları müslüman yaban İmam Ali, bu durumu Peygamber Efendimiz’e bildirdi. Hemdanlıların müslüman olduğu haberini alan Hz. Muhammed secdeye kapandı ve sonra başını kaldırarak şöyle dedi:

Hemdan’a selam olsun.

Hemdan Kabilesi’nin Müslüman Oluşu Konusuna Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık