Hz. Fatıma’yı Kimler İstedi

Peygamber Efendimizin kızı Hz. Fatıma, evlilik yaşına gelince birçok insan onunla evlenmek istedi. Kureyş’in şahsiyetli ve zengin insanları Hz. Fatıma ile evlenmek istedi. Ancak Hz. Muhammed, Hz. Fatıma’nın evliliğinin ancak vahiy ile olacağını söylüyordu ve bu konuyla alakalı şöyle buyurdu:

Fatım’nın evliliği Allah’ın emrine bağlıdır.

Ebu Bekir de Hz. Fatıma ile evlenmek istiyordu ve bir gün bu konuyu açmak için Peygamber Efendimizin huzuruna çıktı. Peygamber Efendimiz şöyle buyurdu:

Ben Allah’ın emrini bekliyorum.

Ömer de Ebu Bekir gibi Hz. Fatıma ile evlenmek istiyordu. Niyetini Hz. Muhammed’e söyledi ve Peygamber Efendimiz ise şöyle cevap verdi:

Fatıma küçüktür, kocasının tayini Allah’ın emrine bağlıdır.

Çok büyük bir serveti ola Abdurrahman ibn Avf ve Osman b. Affan da görücülük maksadıyla Allah Resulü’ne geldiler.

Abdurahman, “Ya Resulallah, Fatıma’yı bana nikahlarsan yükleri kaliteli kumaş olan, mavi gözlü yüz tane siyah deve ve on bin dinar mehir vermeye hazırım” dedi.

Osman da, “Ben de bu miktar mehir veririm. Ben Abdurrahman’dan da üstünüm. Çünkü daha önce müslüman oldum” deyince, Peygamber Efendimiz çok öfkelendi. Yerden bir avuç toprak alıp, Abdurrahman’a doğru fırlattı ve şöyle buyurdu:

Sen benim para ve servete taptığımı mı sandın ki, bana servetinle iftihar ediyorsun? Bana parayla evlenmeyi mi tahmil ediyorsun?

Hz. Ali de Hz. Fatıma ile evlenmek istiyordu. (Devamı)

Hz. Fatıma’yı Kimler İstedi Konusuna Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık