Hz. Ali ve Hz. Fatıma Nasıl Evlendi?

Ebu Bekir ve Ömer de dahil olmak üzere sahabeden birçok insan Hz. Fatıma ile evlenmek istiyordu. (Hz. Fatıma’yı Kimler İstedi Yazıdı Devamı…)

Hz. Ali de Hz. Fatıma ile evlenmek istiyordu. Ancak, utangaçlığı ve fakirliği sebebiyle niyetini Hz. Peygamber’e açmaktan çekiniyordu. Ebu Bekir, Ömer ve Sa’d b. Muaz’ın teşvikiyle konuyu Resullah’a açmaya karar verdi. Bu maksatla Ümmü Seleme’nin evine gitti. Resulüllah orada bulunuyordu. Kapıyı çaldı. Resulüllah, Ümmü Seleme’ye şöyle buyurdu:

Kapıyı aç. Allah ve Resulü’nü seven, Allah ve Resulü’nün de kendisini sevdiği bir kimse geldi.

Hz. Ali içeri girdi. Selam verip oturdu. Hz. Fatıma ile evlenmek istediğini Allah Resulü’ne belirtti. Hz. Peygamber, zaten böyle bir öneriyi bekliyordu. Hz. Ali’ye şöyle dedi:

Senden önce de Fatıma’yla evlenmek isteyenler geldi. Ben bunları Fatıma’ya bildirdim. Ancak her defasında yüzünde bir isteksizlik gördüm. Ben dönünceye kadar burada kal.

Allah Resulü, Hz. Fatıma’nın yanına gidip, Hz. Ali’nin teklifini bildirdi. Hz. Fatıma sessiz kaldı ancak yüzünü de dönmedi. Bunun üzerine Resulüllah yerinden kalkıp, şöyle dedi:

Allahüekber! Sükut ikrardandır.

Resulüllah kızından izin aldıktan sonra Hz. Ali’nin yanına döndü ve “Evlenmek için bir şeyin var mıdır?” diye sordu. Hz. Ali bir kılıç, bir zırh ve bir deveden başka bir şeyi olmadığını söyledi.

Hz. Peygamber, Hz. Ali’nin zırhını satıp, Hz. Fatıma’nın mihrinin bir kısmı olarak verilmesini söyledi. Hz. Ali zırhı 400 dirheme sattı ve parasını Resulüllah’a getirdi. Bazı rivayetlere göre zırhı Hz. Osman aldı ve daha sonra Hz. Ali’ye hediye etti.

Resulüllah, Hz. Ebu Bekir, Hz. Selam ve Hz. Bilal’i çağırıp, Fatıma için ev eşyası almalarını söyledi. Allah Resulü o paradan bir kısmını da Esma’ya verdi ev şöyle buyurdu:

Kızım için esans ve güzel koku al, geri kalanını Ümmü Seleme’ye teslim et.

Hz. Fatıma için alınan çeyizlik eşyalar… (Devamı)

Hz. Fatıma’nı çeyizini Hz. Peygamber’in huzuruna getirdiklerinde gözlerinden yaş aktı ve başını göğe kaldırıp, şöyle dedi:

Allah’ım bu evliliği, kaplarının çoğu çömlekten olan kimselere mübarek eyle.

Hz. Ali de kendi evine ince kum döşedi. Elbiseleri asmak için iki duvar arasına bir çubuk tutturdu. Bir koyun postu aldı. Ve de hurma lifinden bir yastık temin etti.

Hz. Ali ve Hz. Fatıma Nasıl Evlendi? Konusuna Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık