Ehli Beytin Anlamı Nedir?

Günümüzde Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in Ehl-i Beyt’i üzerinde çok büyük bir karartma vardır. İslam’ı ve sünneti anlamada tek önder olan Ehl-i Beyt’i devre dışı bırakmak, aslında Hz. Muhammed (s.a.v)’i devre dışı bırakmak anlamanı gelmektedir.

Ehl-i Beyt, Kur’an-ı Kerim’de pek çok ayette ve Resulüllah’ın hadislerinde övülmüş, önemine dikkat çekilmiştir.

Manzara Gün Batımı

Ehl-i Beyt, her ne kadar “ev halkı” anlamına gelse de, Kur’an ve hadislerde kullanılan anlamı dikkate alındığında, Hz. Muhammed (s.a.v)’e en yakın olanlar, Hz. Muhammed (s.a.v)’in mahremini paylaşanlar anlamındadır.

Hz. Fatıma, Hz. Ali, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin gerçekten de Hz. Muhammed (s.a.v)’in hayatı boyunca en yakınları olmuştur.

Bu bir evi paylaşma anlamında değildir. Ehl-i Beyt ifadesi; Hz. Muhammed (s.a.v)’in hali ile hallenme, davasını anlama ve sahip çıkma ve kendinden sonra bu vazifeyi bir manada omuzlayarak devam ettirme olarak düşünülmelidir.

Hz. Muhamammed (s.a.v) ömrünün son anlarını dahi hanımları ile değil, bu dört insan ile geçirmiştir.

Bu dört insanı bizzat yetiştirmiş, eğitmiş ve nazarında terbiye etmiştir.

Ancak Hz. Muhammed (s.a.v)’in bu dört insana bu denli değer vermesi yine Kur’an ayetleri ile bizzat Allah tarafından övülmelerinden kaynaklanmaktadır.

Onlar, ayetle sabittir ki, Ehl-i Beyt masumdur, her türlü pislikten korunmuşlardır. Cennetle müjdelenmişlerdir, insanlık aleminin en üstündedirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık